piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy czy tez kwietnika jak małe żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzechy. Jeśli pragniemy by nasze roślinne ogrodzenie było bardzo wysokie a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu można je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Pamiętajmy także, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy bądź kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze mogą dobrze rosnąc w określonych grządkach, niskie drzewa potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu bądź zasłonią gołe placki gleby. Porządnie przycięty mały żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niskie bądź rosłe roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z krzewów iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być znacznie droższe niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jakkolwiek jego metamorfozę Fastigiata Robusta wolno pościć samopas.Powinien się błyskawicznie kiełkował natomiast zatrzyma kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego spośród cienioznośnych typów maja wariacji o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu wyraźne w słońcu, jednak nawet w śladzie korona drzewa pozostają całkiem jasne, nieledwie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz