środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztacheta plastikowe z Pabianic na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastyku stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na balaski plastykowe na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztachety z PCV z Pułapowa na plot i bramkę ze sztachet stawia się z skał przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nierównych kształtach, powinno się je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz