wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio konserwowane sztachety drewniane szybko się niszczą oraz mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny czar i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na płot należałoby poznać typy konserwacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna powinno się rozpocząć od odpowiedniego oraz dokładnego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego uzależniony jest wynik końcowy naszych prac. Przed użyciem produktów do ochrony oraz ozdoby ogrodzeń z drewna kluczowe jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież owadami. Kiedy ochronimy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, powinno się nanieść kolejne preparaty, które asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy utrzymać naturalny odcień drewna naszego płotu, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób płot zostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie płotu, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im sporo uwagi oraz troski.

Zgoła inaczej jest w przypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ten wariant ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają również biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz